Cutler-Hammer, BR Loadcenter, BR816L125RP
Main Lug, 125A, 1 Phase, 3 Wire, 8 Spaces, 16 Circuits, Outdoor
SKUM29266
ManufacturerCutler-Hammer
Mfr. Part #BR816L125RP
Brand New, Online Special Price
Request a QUOTE for Better Price and Availability
UPC786676001472
Points0.94
Please call 1-888-884-0911 or email at support@mrsupply.com for more info.
REQUEST QUOTE
Full Name *
E-Mail *
Request Qty *
Mfr. Part # *
Comment
2 In StockShips in 1-2 DayStock update daily
Related Categories
BR Loadcenter
Downloads
Specification
Trade Name BR
Main Type Main Lug
Phase Single
Wire 3
Main Ampere Rating (A) 125
Voltage Rating 120/240 VAC
Enclosure Type NEMA 3 (Outdoor)
Main Breaker BR 10 kAIC
Number of 1" Spaces 8
Max. Number of Circuits 16
Mounting Type Plug-In
Cover NEMA 3R Cover
Bus Material Tin Plated Aluminum
Grounding Bar Sold Separately
Wire Size Cu/Al #14-1
Height (In.) 13.00
Width (In.) 11.00
Depth (In.) 3.56
Standards UL Listed
Warranty 5 Year Limited
Product Reviews
Required Products
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR120ST - Brand New
Cutler-Hammer
1 Pole, 20A, Plug-in, 120/240 VAC, Type BR Shunt Trip Circuit Breaker
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR2020 - Brand New
Cutler-Hammer
1 Pole, 20A/20A, Plug-in, 120 VAC, Type BRD Duplex Circuit Breaker, Replacement breaker for Westinghouse, Challenger, Bryant panel
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR220 - Brand New
2 Pole, 20A, Plug-in, 120/240 VAC, Type BR Standard Circuit Breaker, Replacement breaker for Westinghouse, Challenger, Bryant panel
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR320 - Brand New
3 Pole, 20A, Plug-in, 240 VAC, Type BR Standard Circuit Breaker