Cutler-Hammer, BR Loadcenter, BR816B100
Main Breaker, 100A, 1 Phase, 3 Wire, 8 Spaces, 16 Circuits, Indoor
SKUM29248
ManufacturerCutler-Hammer
Mfr. Part #BR816B100
Brand New, Online Special Price
Request a QUOTE for Better Price and Availability
UPC786676443456
Points1.15
Please call 1-888-884-0911 or email at support@mrsupply.com for more info.
REQUEST QUOTE
Full Name *
E-Mail *
Request Qty *
Mfr. Part # *
Comment
Out of Stock
Related Categories
BR Loadcenter
Downloads
Specification
Trade Name BR
Main Type Main Breaker
Interrupting Capacity (A) 10,000/25,000
Phase Single
Wire 3
Main Ampere Rating (A) 100
Voltage Rating 120/240 VAC
Enclosure Type NEMA 1 (Indoor)
Enclosure Meterial Metallic
Main Breaker BR 10 kAIC
Number of 1" Spaces 8
Max. Number of Circuits 16
Neutral Insulated/Bondable Neutral
Mounting Type Plug-In
Cover Combination-Surface/Flush
Bus Material Tin Plated Aluminum
Wire Size Cu/Al #4 - 1/0
Height (In.) 16.75
Width (In.) 14.31
Depth (In.) 3.88
Product Reviews
Required Products
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR120ST - Brand New
Cutler-Hammer
1 Pole, 20A, Plug-in, 120/240 VAC, Type BR Shunt Trip Circuit Breaker
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR2020 - Brand New
Cutler-Hammer
1 Pole, 20A/20A, Plug-in, 120 VAC, Type BRD Duplex Circuit Breaker, Replacement breaker for Westinghouse, Challenger, Bryant panel
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR220 - Brand New
2 Pole, 20A, Plug-in, 120/240 VAC, Type BR Standard Circuit Breaker, Replacement breaker for Westinghouse, Challenger, Bryant panel
Eaton's Cutler-Hammer, Circuit Breaker, BR320 - Brand New
3 Pole, 20A, Plug-in, 240 VAC, Type BR Standard Circuit Breaker